باج‌افزارها در کمین اطلاعات شخصی شما هستند; در سال ۲۰۱۷ اینترنت ۲۴ ساعت قطع خواهد شد| مهندسین تحلیل گران آتی نگر
" ;
LiveZilla Live Help
خانه شبکه و امنیت شبکه (Network and Network Security), مقالات باج‌افزارها در کمین اطلاعات شخصی شما هستند; در سال ۲۰۱۷ اینترنت ۲۴ ساعت قطع خواهد شد

باج‌افزارها در کمین اطلاعات شخصی شما هستند; در سال ۲۰۱۷ اینترنت ۲۴ ساعت قطع خواهد شد
Share on Google+

به این مقاله امتیاز بدهید
ماه دسامبر ۲۰۱۶ در حال سپری کردن روزهای آخر است و به‌مانند هر سال؛ کارشناسان حوزه‌های مختلف برای سال بعد شروع به پیش‌بینی‌های گوناگون در همه زمینه‌ها می‌کنند. اما در این بین یک پیش‌بینی بیشتر از هر چیزی جلب توجه می‌کند: اینترنت برای مدت ۲۴ ساعت قطع خواهد شد.

این پیش‌بینی عجیب و غیرمعمول توسط یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه فناوری‌های امنیتی به‌نام LogRhythm صورت گرفته است. به‌گفته «جیمز کاردر»؛ مدیر ارشد امنیت اطلاعات و معاون این شرکت؛ موضوع فقط یک نقص فنی نیست که باعث شود کاربران نتوانند سلفی‌های خود را روی شبکه اینستاگرام آپلود کنند.

وی می‌گوید: “در سال ۲۰۱۷ باید منتظر باشیم تا این اتفاق در یک جایی و یک زمانی رخ دهد. اگر اینترنت از کار بیافتد؛ بازارهای مالی دنیا به مشکل اساسی برخورد می‌کنند.”

این کارشناس مسائل امنیتی در ادامه به بیزنس اینسایدر می‌گوید که امسال همه نشانه‌های چنین اتفاقی دیده می‌شد؛ مانند مجرمانی که در حال تست موشک‌های خود با شلیک آن‌ها در اقیانوس‌ها بودند.

وی می‌افزاید: “همین چند ماه پیش بود که شاهد یک حمله DDoS عظیم به DynDNS بودیم. در اثر این حمله؛ سایت‌هایی مانند توییتر و اسپاتیفای برای چند ساعت از کار افتادند. قبل از آن‌هم حمله مشابهی به Brian Kerbs دیده شد. اما فراموش نکنید؛ این‌‌ها فقط تست و آزمایش بودند.”

اگر شما بتوانید ثابت کنید که قادر هستید سایت‌های بزرگ دنیا و بخش اعظم اینترنت آمریکا را برای چند ساعت از کار بیاندازید؛ پس قطع ۲۴ ساعته آن چندان کار دشواری به‌نظر نمی‌رسد.

حتما بخوانید   نگاهی به ویژگی‌های جدید ویندوز سرور ۲۰۱۶ (بخش دوم)

کاردر هم‌چنین پیش‌بینی می‌کند که معضل “اخبار جعلی و دروغین” از این هم بدتر می‌شود. چون هکرها سایت رسانه‌های بزرگ دنیا از جمله سی‌ان‌ان و فاکس‌نیوز را هدف قرار داده‌اند.

او در این رابطه می‌گوید: “قدرت تأثیرگذاری در حال انتقال از رسانه‌های خبری مهمی است که همه با آن‌ها آشنا هستیم و فکر نمی‌کنم این رسانه‌ها قدرت جلوگیری از وقوع چنین حادثه‌ای را داشته باشند. آن‌ها در پاسخ به تهدید اخبار جعلی تنها به به‌کارگیری سطحی از کنترل رسانه‌ای اکتفا می‌کنند که فقط اندکی باعث دور کردن آن ‌می‌شود.”

“نظر من این است که هکرها تحت‌عنوان محافظت از آزادی بیان؛ دست به اقدامات تلافی‌جویانه می‌زنند و سعی می‌کنند یک یا دو رسانه بزرگ را از کار بیاندازند.”

«سایمون هووی»؛ مدیر اهل استرالیا؛ پیش‌بینی می‌کند که در سال پیش‌رو حضور باج‌افزارها بر روی دستگاه‌های موبایل شایع‌تر از قبل خواهد شد و از مالکان گوشی‌های از همه جا بی‌خبر؛ اخاذی می‌شود.

سایمون که مدیر فروش شرکت LogRhythm است؛ می‌گوید: “مهاجمان به مصرف‌کنندگان حمله می‌کنند و اطلاعات شخصی آن‌ها را به گروگان می‌گیرند. به‌عنوان مثال؛ آن‌ها از فرد موردنظر تقاضای دریافت باج می‌کنند و اگر وی از پرداخت آن طفره‌ برود تهدید به افشای عکس‌های شخصی یا پاک کردن آن‌ها می‌شود.”

“مهاجمان از توکن‌هایی که از قبل احراز هویت شده‌اند برای انتشار بدافزارها استفاده خواهند کرد. از آن‌جایی که خیلی از دستگاه‌های اپل به‌هم متصل هستند؛ این بدافزارها می‌توانند به‌سرعت پخش شوند.”

شرکت LogRhythm در شهر “بولدر” در کلرادو قرار دارد. تخصص اصلی آن‌ها؛ نرم‌افزار اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد (SIEM) است که در تمام نقاط دنیا از جمله استرالیا حضوری فعال دارد.

حتما بخوانید   یک باج‌افزار مخرب در کمین کاربران ایرانی!
بانک مقالات آتی نگر را راحت تر دنبال کنید دنبال کردن کانال تلگرام

مطالب مرتبط

  1. محمدرضا
    ۶ مرداد ۱۳۹۵ در ۱۶:۴۲ | #1

    سلام. ممنون از مقالات خیلی خوب تون. فقط یک سوال برای من پیش اومده. ظاهرا این آپدیت مثل سرویس پک های قبلی، حاوی تمام آپدیت های قبلی نیست. درسته؟

  1. بدون بازتاب